Re

9. března 2008 v 10:47 |  EGYPTŠTÍ BOHOVÉ
Re (v překladu prostě Slunce, v jiných jazycích obvykle přepisováno jako Ra) je nejvyšším ze staroegyptských bohů Slunce. Byl to jeden z nejvyšších a nejstarších bohů. Byl považován (stejně jako někteří další bohové) za stvořitele a vládce nebes a světa. Jeho ohnivé oko je nejen vševědoucí, ale může také vysílat různá poselství. V podstatě vede Ra skutečně jednotvárný život - den co den putuje ve své velké sluneční bárce přes nebeský oceán. Nejen egyptští bohové, ale i králové usilovali o to, aby se po smrti mohli v Reově bárce plavit, i kdyby to mělo být jen v úloze písaře nebo veslaře.

Ra byl u faraonů tak oblíbený, že se stalo pravidlem budovat mu svatyně nejen v jeho hlavním kultovním měste Iunu. Faraoni sami se prohlašovali za syny boha Rea.
Re každé ráno vyplul na své sluneční lodi a svými paprsky dával životadárné světlo a teplo. Večer pak vplul za obzor. Během jeho každodenní plavby po obloze číhala na Rea řada nebezpečí. Největší z nich představoval had Apop, který chtěl převrhnout jeho loď.
Bůh Re byl všudypřítomný a velmi mocný. Jeho kultovním střediskem byla Heliopole kde úřadovalo velmi mocné kněžstvo. V době Nové říše byl spojen s bohem Amonem a nazýván Amon-Rea. Reových vyobrazení se dochovalo velmi mnoho, avšak vesměs na reliéfech a malbách; není mezi nimi ani jediná velká socha. Má na nich všechny možné podoby, jež se mu připisoaly. Některé jsou tak neobvyklé, že bez vysvětlujícího textu by ho nepoznali ani odborníci. Nejčastěji se s ním můžeme setkat v podobě muže se sokolí hlavou, na které má místo koruny sluneční kotouč, lemovaný posvátnou kobrou.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 ALE JO MŮŽE ALE JO MŮŽE | 30. listopadu 2013 v 16:56 | Reagovat

http://imageproxy.jxs.cz/~nd01/jxs/cz~/831/457/e661024402_7997633_o2.gif

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama