Sakkára

2. února 2008 v 9:40 |  × Pohřebiště
Dnešní archeologické naleziště Sakkára se nachází na západním břehu Nilu asi 20 km na jih od Káhiry. Je ze všech stran obklopeno pouštním pískem a leží na stejné vápencové plošině, která se táhne na sever do Gízy. Sousedí současně s dalšími egyptskými pyramidovými pohřebišti, na severu s Abú Sírem a na jihu s Dahšúrem. Sakkára byla hlavním pohřebištěm Memfidy, starověkého hlavního města ležícího na protilehlém břehu Nilu poněkud dále k jihu.

Svůj název dostala nekropole od nedaleko ležící novodobé vesnice Sakkáry a její samotné původní označení - Sakkara - je spjato se starověkým bohem Sokarem, v podobě paviána či nebeského sokola, symbolizujícího plodnost a ztělesňujícího ochranný patronát nad tímto sakrálním místem.
První pyramida byla v Sakkáře postavena během 3. dynastie za vlády panovníka Džosera. Později zde byly stavěny největší a nejkrásnější soukromé hrobky Staré říše. Sakkára má velmi dlouhou historii, byla soukromým pohřebištěm již za 1. a 2. dynastie. I v Nové říši, během 18. a 19. dynastie, zůstávala Sakkára místem pohřbu faraonů, vysokých úředníků a hodnostářů. Právě v této době, ačkoli hlavním městem egyptské říše byly Théby, se Memfida stala velmi důležitým obchodním a průmyslovým střediskem. Lokalita si zachovala svou funkci až do sajsko-perské doby, kolem 6. a 7. stol. př. kr., kdy zde bylo vyhloubeno několik hrobek s velmi hlubokými šachtami. Některé z nich leží na jihovýchod od Venisovy pyramidy (hrobka Psamteka, Dženhebua a Padieseho).
Zůstávala pohřebištěm dokonce i za Ptolemaiovců. Poté byla Sakkára opuštěna až do 5. stol., kdy byla obsazena Kopty, kteří zde postavili velký klášter zasvěcený sv. Jeremiášovi. Ve středověku byly sakkárské stavby znovu zapomenuty a sloužily jako lomy na stavební materiál. Z monumentů, které neměly to štěstí, aby byly zcela zakryty pískem, se staly hromady suti. V roce 1927 zahájil jejich výzkum Jean-Philippe Lauer, odkryl je a částečně i zrekonstruoval. Díky němu a jeho více než padesát let trvající práci vystoupila Sakkára, a zejména Džoserův pyramidový komplex, z mlhy věků do své nynější podoby.
Mapa Sakkárského pohřebiště
Sakkara
Džoserova stupňovitá pyramida
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama