Dahšúr

29. února 2008 v 16:46 |  × Pyramidy
Dahšúr , Lomená pyramida a Červená pyramida
Asi 10 km na jih od Sakkáry se rozkládá Dahšúr, rozsáhlé pohřebiště, na němž bylo postaveno pět pyramid. Tři z nich - pyramida Amenemheta II., Senusreta III. a Amenemheta III. - pocházejí z období Střední říše. Jsou ve velmi zuboženém stavu a nejsou přístupny návštěvníkům, i když jejich podzemní prostory patří k nejpozoruhodnějším. Další dvě pyramidy, mistrovská díla stavitelů Staré říše, dal zbudovat faraon Snofru → Červená a Lomená pyramida.

Dnes provádí v Dahšúru archeologické výzkumy Německý archeologický ústav v Káhiře, expedice metropolitního muzea v New Yorku a Japonské univerzity ve Wasedě.
Lomená pyramida
Nejslarší pyramidou je tzv. Lomená pyramida v jihozápadní části lokality. Je to první egyptská pyramida, jež byla od počátku stavěna jako pravá (nestupňovitá) pyramida Byla to velmi odvážná stavba. která měla při délce základny 189.5 m úhel sklonu stěn 55° Pouštní podloží však neuneslo takovou zátěž a na stěnách vnitřních prostor se začaly objevovat pukliny. Stavitelé byli nuceni zredukovat objem zdiva, snížit výšku pyramidy na lO5 m (z plánovaných 128.5 m) a zmenšit sklon stěn na 43° Nakonec byla pyramida dokončena i s vnějším obložením, které se velmi dobýe dochovalo. Pyramida je zajímavá svým vnitřním uspořádáním má dva vchody - na severní a západní stěně. Oba systémy byly propojeny až později druhotnou šachtou vytesanou do zdiva. Snofru však pravděpodobně v této pyramidě nebyl pohřben.
Na jih od královské hrobky byla postavena satelitní Pyramida. Od východní strany vede směrem k nilskému údolí vzestupná cesta. Spojovala pyramidu a zádušní chrám s údolním chrámem.
foto
foto
Lomená pyramida
Červená pyramida
V pořadí druhou pyramidou v Dahšúru je další Snofruova pyramida, nazývaná Červená ( někdy Růžová pyramida ). Její pojmenování je odvozeno od barvy kvádrů, ze kterých je postavena. Její základna měří 221,5 x 218,5 metru a je vysoká 104,4 metru. Je to třetí největší pyramida v Egyptě a zároveň je to první typická pyramida, která kdy byla na půdě země Nilu postavena. To znamená, že je jako první postavena ve tvaru pravidelného jehlanu. Je však málo prozkoumána. Její vniřní komory jsou totiž zavaleny a tím pádem nepřístupny. První známý člověk, který do ní kdy vstoupil, byl Václav R. Prutký, který v ní byl nejpozději v roce 1751. Častěji se však uvádí, že první do ní vstoupil Angličan Perring "teprve" v roce 1837.
foto
Mapa Dahšúru
Pyramida Amenemheta III.
foto
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama