Menkaureova pyramida

12. ledna 2008 v 9:17 |  × Pyramidy
Menkaureova pyramida je nejmenší pyramida ze tří známých pyramid v Gíze ( Cheopsova a Rachefova ). Její jméno v překladu znamená Božský je Menkaure. V době jejího vzniku už byla egyptská říše pravděpodobně oslabena, ale není známo, kvůli čemu se tak stalo.

Král Menkaure (řeckyMykerinos) měl být dobrotivý panovník. Podle tradice se za jeho vlády vedlo lidu mnohem lépe než za jeho předchůdců. Jeho pyramida je na poli v Gíze nejmenší, ale i tak už nikdo jiný po něm vyšší pyramidu nepostavil.
Základna pyramidy měří 108,4 metru a vysoká je "jen" 66,45 metru. Na její stavbu bylo použito větší množství žuly, což byl materiál mnohem prestižnější než pískovec. Podle dostupných zpráv však byla pyramida ze všech nejkrásnější, a to díky obložení, které mělo být v dolní třetině z asuánské červené žuly, ve střední třetině z bílého turského vápence a špička byla opět z červené žuly. Toto obložení se dochovalo až do 16. století, kdy bylo uloupeno mamlúky.
Na jižní straně stavby byly vztyčeny tři menší pyramidy, které by si zasloužily podrobné prozkoumání. Jejich význam zůstává dodnes záhadou. Nedaleko jedné z nich byla zcela nedávno odkryta socha Ramesse II. a jeho ka.
Vnitřek této pyramidy v sobě skrývá mnohá překvapení. Vchod, jak bývalo zvykem, se nachází v severní stěně, asi 4 metry nad zemí. Chodba za ním však hned prudce klesá až pod úroveň základny. Pak cesta pokračuje vodorovnou chodbou k žulovým dveřím vedoucím do velké, 4 metry vysoké pohřební komory.
Na západní straně komory je ve zdi vytesán výklenek, v němž byl uložen sarkofág s Menkaureovým jménem, podle archeologů však pochází až z pozdější doby. Sarkofág měl s největší pravděpodobností oklamat případné zloděje.
Skutečná pohřební komora leží v Menkaureově pyramidě pod úrovní základny, je do ní tedy nutno sestoupit sešikmeným tunelem vedoucím z "falešné hrobky".
Tentokrát jde o prostornou místnost, celou obloženou žulou. Zde byl uložen i faraonův sarkofág. Byl z bazaltu, s reliéfobou výzdobou, zobrazující průčelí královského paláce a komplex Džoserovy pyramidy v Sakkáře. Tento sarkofág však bohužel zmizel v moři při ztroskotání lodi, která ho vezla do Evropy.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c1/Egypt.Giza.Menkaure.01.jpg
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 O*L*Č*A O*L*Č*A | Web | 12. ledna 2008 v 9:17 | Reagovat

Ahojky,máš moc pěkný blog,jukni se pls na můj :D

2 Veronika Veronika | E-mail | 17. ledna 2013 v 17:47 | Reagovat

mužu se zeptat jak egipťané nazívali Menkaurovu pyramidu nebo-li jaký je původní egiptský název Božský je Menkaure

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama