Gíza

19. ledna 2008 v 10:02 |  × Gíza
Archeologická oblast Gíza se nachází asi 12 km od Káhiry na hranici Západní pouště. Díky svému pravidelnému tvaru byla plošina ideálním místem pro monumentální stavbu a její poloha na západním břehu Nilu, tedy orientace k zapadajícímu slunci, splňovala základní egyptskou podmínku pro umístění pohřebiště. Blízkost řeky usnadňovala transport stavebního materiálu. Na severozápadě od Gízké plošiny bylo objeveno ložisko.

Staří Egypťané toto místo nazývali imentet - "západ", nebo cheret necer - "pohřebiště". O dva tisíce let později bylo toto místo známo jako Gíza, podle blízkého města založeného v 7. století jež dnes přerostlo v lidnatou káhirskou čtvrť. Dodnes má tajemnou a záhadnou atmosféru, když se všechen městský hluk a shon náhle změní v ticho přerušované pouze šepotem větru v písku.
Gíza byla nejsevernějším pohřebištěm oblasti Memfidy a v době stavitelů velkých pyramid 4. dynastie také tím nejdůležitějším. Jsou zde však i hrobky z období prvních tří dynastií. Sláva a neobyčejnost pyramid v Gíze ji učinila symbolem Egypta a vedle Údolí králů nejpopulárnější turistickou atrakcí pro návštěvníky z celého světa. Ač jsou pyramidy spolu se sfingou zdaleka nejznámějšími památkami v Gíze, neměli bychom zapomínat, že se v oblasti rovněž nachází obrovské soukromé pohřebiště s hrobkami hodnostářů především z 4. dynastie, jejichž stěny jsou pokryty překrásnými reliéfy.
Pyramidy v Gíze, s jádrem z místního kamene a obložením z jemného bílého turského vápence, patří k nejdokonalejším příkladům pyramid vůbec. Panovníci 4. dynastie užívali stále více a více kamene ke stavbám stále větších pyramid a rozlehlých zádušních staveb kolem nich. Jejich výsledky jsou skutečně uchvacující. Je nesnadné si představit, kolik bylo pro tak obrovský a pracný úkol, jakým byla stavby pyramid v Gíze, třeba dělníků.
Pyramidy v Gíze
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama