Egyptská magie

18. ledna 2008 v 18:49 |  × Magie
Magie vycházela z víry v tajemné síly, které člověk nemůže ovlivnit. Uchylovali se k ní knězi i běžní lidé. Psali například dopisy mrtvým, v nichž je žádali o zásah ve svůj prospěch.

Důležité byly dvě síly - jména a vyobrazení. Staří Egypťané totiž věřili, že existence lidské bytosti je úzce spjatá s jejím jménem. Pokud tedy přečetli jméno nějaké zesnulé osoby, došlo k jejímu vzkříšení. Lidé pak mohli tuto osobu ovlivňovat nebo se dovolávat její pomoci. V tomto kontextu pak bylo při zobrazování lidí nebo předmětů důležité vložit do zobrazení část jejich osobnosti, aby se veškeré působení na vyobrazení dostalo až k samotnému předobrazu. Znalost jména nebo jmen určitého jedince umožňovala ho ovlivnit, ať pozitivním nebo negativním způsobem.
V egyptských mýtech se tato skutečnost odráží v povídce o tom, jak mocná kouzelnice, bohyně Eset, se rozhodla získat tajné jméno nejvyššího boha Rea. Taková znalost by jen podpořila její kouzelnické schopnosti. Vykouzlila jedovatého hada, který uštkl Rea a Eset podmínila vyléčení právě prozrazením tajného jména. Zesláblý Re se podvolil a jméno vyslovil. V tomto místě však povídka končí... Egypťané používali tzv. sympatetické léčení, neboli léčení založené na magii pomocí magických formulí, rituálů a předmětů. Egypťané se na ně spoléhali zejména v boji s nevyléčitelnými a neznámými nemocemi a ve snaze nemoci k sobě vůbec nepustit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tomas Tomas | 2. října 2010 v 15:06 | Reagovat

Velice hezke. Jsem wiccan a tak tomu rozumim dokonale. Zajimam se o egyptskou magii uz dva roky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama