Amenemhet I.

5. ledna 2008 v 10:08 |  × Střední říše
Amenemhet I. byl zakladatelem 12. dynastie. Vládl přibližně v letech 1976-1947 př. n. l.

Amenemhet I. nastoupil na trůn po svém předchůdci Mentuhotepovi IV. Jak se však na něj dostal, není známo. Na Mentuhotepově dvoře zastával hodnost nejvyššího státního hodnostáře, tzv. cateje, pod velením měl armádu o síle 20 000 mužů. Z historických pramenů je známo, že byl vznešeného původu, pravděpodobně pocházel buď z ostrova Jabu, nebo z Vesetu.
Po své korunovaci založil na strategickém místě poblíž oázy Fajúm nové hlavní město, které pojmenoval Ictauej. Posílil obranu Egypta zvenčí i zevnitř. Na východních hranicích Dolního Egypta dal vybudovat tzv. "Královu zeď", systém pevností. Podobný systém nechal též vybudovat i na jižních hranicích říše. Znovu zahájil těžbu v dolech na Sinaji a v Núbii. Také podporoval rozvoj plavby po Nilu. Velké změny provedl v zemědělství. Znovu zavedl ústřední řízení zavlažovacích prací, nechal vybudovat nové kanály a povedlo se mu rozšířit plochu, kterou bylo možno použit k osevu. Egypt se za jeho vlády stal prosperující zemí, mnoho egyptologů jej proto považuje za samotného zakladatele Střední říše. Některé jeho reformy nebyly dovedeny k úspěšnému konci. Jeho vláda skončila jeho zavražděním. Padl za oběť spiknutí, které bylo započato v jeho harému. Na trůn po něm nastoupil Senusret I. .
Amenemhat I. si nechal jako hrobku postavit pyramidu u dnešního Lištu, který se nachází asi 65 km jižním směrem od Káhiry. Dnes z ní zbyl pouze polorozpadlý kopec hlíny. Její vstupní chodba je zasypaná a pohřební komora je nepřístupná. Použitím sond se ukázalo, že její podzemí je zalito vodou, která sem z Nilu prosákla.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 daja daja | 9. ledna 2008 v 18:01 | Reagovat

jeste ti sem patri ramses nebo rames to je to stejny II.

2 Anch-su-namun☺ (admin) Anch-su-namun☺ (admin) | 9. ledna 2008 v 21:35 | Reagovat

Myslíš  Ramesse II. ? to byl, tuším že, panovník nové říše, taky ho sem někdy přidám, ale až bude víc času:-)

3 milan milan | 4. května 2008 v 8:16 | Reagovat

V hrobce Amenemhatově V Beni Hassanu byla nalezena nástěnná malba asi z 19. st. př. n. l., zobrazující Semity, z nichž čtyři ženské postavy jsou oblečeny v jakýsi druh kabátku. (Na tu dobu je to první zmínka o pletení).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama