Thutmose II.

29. prosince 2007 v 15:22 |  × Nová říše
Thutmose II., též Chebrón (řecky), byl čtvrtým faraonem 18. dynastie. Vládl přibližně v letech 1492-1479 př. n. l.. Byl synem slavného krále Thutmose I. a jeho vedlejší manželky Mutnofret.

Thutmose II. rozhodně nebyl tak mocným panovníkem jako jeho předchůdce Thutmose I. nebo jako pozdější král Thutmose III. Nedařilo se mu pohromadě udržet obrovskou říši, kterou zdědil po svém otci. V územích podmaněných Thutmosem I. totiž během vlády Thutmose II. probíhala neustále povstání, která musela armáda potírat. Většinou však boje skončily ústupem v egyptských vojsk. Tyto neúspěchy a svou zjevnou slabost vyrovnával svojí krutostí. Důkaz o jeho krutosti nám zanechává nápis z doby jeho vlády, který se zachoval na skále poblíž Asuánu. Stojí na něm, že v Núbii dal vojsku příkaz, aby pobilo všechny tamější muže s výjimkou malého syna vládce, aby jej mohl zabít sám. V Asii, když jej porazili vzbouření místní králové, nechával vojska útočit na kočovné kmeny, které vybíjel a zotročoval. Thutmose II. byl však chatrného zdraví, a tak se většiny výprav neúčastnil.
Thutmose II. si nechal hrobku postavit v Údolí králů, nebyla však s jistotou identifikována. Jeho mumie byla nalezena v úkrytu, do kterého kněžští králové 21. dynastie nechali přenést z hrobek v Údolí králů mumie dřívejších faraonů své země, aby je uchránili před vykradači hrobek.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Wendy ... Wendy ... | Web | 29. prosince 2007 v 15:22 | Reagovat

Ahooj

máš krasnej blog u mě je Bleskovka tak se pls zapoj ... díík

2 Denisa Denisa | Web | 13. června 2008 v 21:48 | Reagovat

Byl to hold neschopný panovník, jenže co by se dalo čekat od mentálně zaostalého člověka. Spíše Hatšepsut lituji, ta s ním musela vytrpět své. Ještě, že to dopadlo tak jak to dopadlo, protože by to byl velký pád Starověkého Egypta. A Hatšepsut dokázala své.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama