Snofru

30. prosince 2007 v 17:28 |  × Stará říše
Snofru, též Snofrev, byl egyptským faraonem 4. dynastie. Vládnul přibližně v letech 2639/2589-2604/2554 př. n. l. Na trůn nastoupil po Hunejovi, posledním vládci 3. dynastie, Snofru tedy 4. dynastii založil.

Podle všech dochovaných zpráv a záznamů byl Snofru velmi energickým panovníkem. Říše během jeho vlády zesílila a zbohatla. Upevnil jednak postavení Egypta v tehdy civilizovaném světě, jednak upevnil i postavení panovníka jakožto vládce a boha v jedné osobě. Svoji moc posiloval a rozšiřoval na další území vojenskými výboji. Jeho vojska obsadila Sinaj, aby získala tamější měděné a tyrkysové doly. Úspešné boje vedl i s Núbijci, na nichž získal jejich některé zlaté doly. Posílal také obchodní výpravy, které měly ozbrojený doprovod, až na území dnešního Libanonu, kde měly za úkol nakoupit cedrové dřevo. V každém roce své vlády nechal údajně postavit jeden nový chrám či pevnost.
LOMENÁ PYRAMIDA se nachází u Dahšúru. Její stěny zpočátku stoupají pod úhlem 54°51' do výšky 45m, kde se lomí pod úhlem 42°59'. Do pyramidy vedou dva vchody, uvnitř se nacházejín dvě obrovské komory, jejichž stropy jsou neobyčejně vysoké. Tyto dvě komory jsou spojeny šachtou, která byla vytesána teprve dodatečně.
RŮŽOVÁ PYRAMIDA ( též červená pyramida ) se nachází taktéž u Dahšúru, její pojmenování je odvozeno od barvy kvádrů, ze kterých je postavena.
PYRAMIDA U MÉDÚMU není v pravém slova smyslu Snofruovou pyramidou, ten ji nechal pouze dokončit. Tato pyramida patří jeho předchůdci Hunejovi, za jehož vlády nebyla dokončena.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama