Hatšepsut

29. prosince 2007 v 15:48 |  × Nová říše
Hatšepsut byla královna 18. dynastie, která vládla v letech 1479 - 1458/1457 př. n. l. starověkému Egyptu. V titulatuře a na vyobrazeních tato panovnice vždy vystupovala jako muž - faraon.

Byla dcerou Thutmose I., manželkou jeho syna a svého nevlastního bratra Thutmose II → stala se tak královskou manželkou. Měli spolu pouze dvě dcery: Nefrure a Meritre.
Již od malička se zajímala o státní záležitosti na královském dvoře a učila se kralovat. Po jeho smrti převzala poručnictví nad mladým Thutmosem III., který byl synem jejího manžela s jinou s jeho žen. Později si přisvojila titul faraona a zmocnila se vlády. Hatšepsut sice Thutmosovi III. přidělila titul spoluvladaře, ale o vládnutí se starala sama.
Pro posílení své autority se nechávala zpodobňovat s Usirovým vousem a na veřejnosti nosila mužské oblečení.
Její vláda byla celkem úspěšná. Mírumilovná královna podnítila rozkvět obchodu, věd a poznání. Neválčila, snad pouze jednou vyslala nevelkou vojenskou výpravu na jih k zajištění hranic s Núbií.
Hatšepsut se snažila rozvíjet hlavně stavební činnost. Za svého vrchního rádce si vybrala architekta jménem Senenmut. Podporovala dokončení obnovy měst, které byly zničené po dlouhé okupaci Hyksósů, snažila se dále rozvíjet kovovýrobu, zemědělství, budovala zavlažovací zařízení a těžbu v dolech či lomech. Organizovala velké obchodní výpravy do země Punt, odkud si nechala vozit exotické výrobky, vonné priskiřice a látky. Obchodní styk s Krétou měl velký vliv na malířské techniky, ty se obohatily o pohyb a nové barvy. Také velmi pěkně vyzdobila své sídelní královské město - Vaset (Théby).
Hatšepsut nechala vztyčit v Karnaku dva obelisky. Karnak je velechrámem boha Amona. Výškou i vahou převyšovaly tyto obelisky všechny do té doby vybudované. Jejím hlavním dílem bylo vystavění svatyně a zádušního chrámu v Dér el-Bahrí. Tato lokalita se nachází na západním břehu Nilu naproti Karnaku v širokém údolí Libyjského masivu.
Po její smrti se Thutmose III. stal samostatným panovníkem. Starší literatura uvádí, že Thutmose ihned po svém nástupu na trůn začal ničit sochy, které zpodobňovaly Hatšepsovet a její jméno smazával ze všech nápisů, a to z důvodů "pomsty".
Obálka: HatšepsutJméno Hatšepsut mělo více podob. Jednou z těchto podob bylo i jméno Hatšepsovet. Hatšepsut se někdy nazývala dětskou verzí svého jména - Hatusu.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hrobka královny Hatšepsut byla objevená na sklonku 19. století americkým archeologem a egyptologem Th. M. Davisem v Údolí králů. Hrobka byla vyloupena již ve starověku, ale našel se v ní její sarkofág spolu se sarkofágem jejího otce Thutmose I. Sarkofág královny Hatšepsut se nalézá v Egyptském muzeu v Káhiře a druhý v muzeu v Bostonu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama