Džer

29. prosince 2007 v 16:10 |  × Prastaré období
Džer byl egyptským faraonem 1. dynastie. Vládl přibližně v letech 2999/2949-2952/2902 př. n. l. Je to první faraon, u nějž známe zlaté jméno (Zlatý Hor).

Manželky: Merjetneit, Herneit
Potomci: Wadži
Otec: Meni ( Menes )
S největší pravděpodobností upevnil zemi a zkonsolidoval zde poměry. S velkou pravděpodobností vedl úspěšnou válku na západě proti Libyjcům, na jihu, kde bojoval s Núbijci, pronikl až k druhému nilskému kataraktu. V době jeho vlády velmi prosperovala ekonomika, rozvíjela se umělecká výroba, zvláště pak klenotnictví a kovotepectví. Po jeho smrti se zřejmě na čas stala vládkyní Egypta jeho manželka Merjetneit, první vládkyně země v celé histroii Egypta.
Jako většina panovníků 1. dynastie si i Džer nechal postavit dvě hrobky. Jednu hrobku si nechal postavit v Abydu. Kolem hrobky bylo objeveno 338 hrobů po všech čtyřech stranách, tyto hroby byly určeny ro královo služebnictvo a otroky. Není však jasné, zda byli pohřbeni současně s králem či zde byli pohřbeni poté, co zemřeli přirozenou smrtí. Druhá Džerova hrobka se nachází v Sakkáře. Hrobka v Sakkáře byla s velkou pravděpodobností hrobkou skutečnou, tudíž ta v Abydu byla jen symbolickou. Mumie však nebyla nalezena ani v jedné z nich
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama