Amenhotep

29. prosince 2007 v 15:17 |  × Nová říše
Amenhotep I. byl druhým egyptským faraonem 18. dynastie. Vládl přibližně v letech 1525 př. n. l. - 1504 př. n. l.

Amenhotep I. byl třetím synem panovníka Ahmose I. a jeho manželky Ahmose-Nefertari. Jeho starší bratři zemřeli velmi mladí, a tak vlastně Amenhotepovi uvolnili cestu na trůn. Vládl ve stínu svého slavného otce Ahmose, který osvobodil Egypt od více než stoleté nadvlády Hyksů. Během své vlády dovršil otcovy reformy, zabezpečil rozvoj hospodářství, obnovu zavlažovacích zařízení. Velkého rozvoje dosáhla výroba a zpracování kovů a výroba nedávno objevené slitiny mědi a cínu, bronzu. Města zničená a vypleněná Hýksy nechával znovu vybudovávat.
Jeho manželkou byla Ahhotep II., měli spolu jediného syna Amunemhata, který ale zemřel ve věku pouhých dvou let. Tím pádem neměl Amenhotep I. ani jednoho potomka. Na trůně jej po jeho smrti vystřídal vojenský velitel Thutmose I.
Hrobka
Amenhotep I. byl pochován v blízkosti dnešního Dra Abú el-Naga. Kromě této hrobky si nechal vybudovat ještě jednu v dnešním Údolí králů, zůstala však nedokončená. Jeho původní místo posledního odpočinku je už hodně dlouho vykradené, avšak zachovala se jeho mumie. Zachránili ji kněžští faraoni 21. dynastie, kteří ji nechali přenést do tajného úkrytu v Dér el-Bahrí. Tam ji potom objevili novověcí lupiči, kterým na stopu přišel Francouz Gaston Maspero, ředitel Egyptského muzea, a umístil ji do Egyptského muzea v Káhiře.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ST.FARAO ST.FARAO | E-mail | 13. prosince 2009 v 21:06 | Reagovat

Jsem amaterský fanoušek a obdivovatel starého Egypta. Nikdy jsem tam nebyl(a nevím jestli se tam někdy vůbec podívám),Egypt znám jen z knížek fotografií, ale musím řict že tohle je bomba. Málokdo si dá tolik práce, aby něco takového vytvořil. Je to sice stručnější a neůplné,ale to nebere nic na tom že z tohoto blogu mám velice dobrý dojem. Jsem nadmíru spokojen. Děkuji a pokračujte v dobré práci kterou děláte.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama