Rossettská deska

13. října 2007 v 13:54 |  × Ostatní památky
Rosettská deska byla nalezena v roce 1799 při zákopnických pracích poblíž města Rosetty u Nilu. Je to deska z černého bazaltu, podobající se svými rozměry desce kuchyňského stolu, avšak asi 30 cm silná. Šťastnou náhodou byli nálezu přítomni nějací důstojníci. Když na desce uviděli tři dlouhé nápisy napsané třemi rozličnými písmy, uvědomili si, že deska není bezcenná, a poslali ji do Káhiry. Deska pak několikrát změnila majitele, až se nakonec dostala v dobrém stavu do Britského muzea v Londýně. Ještě předtím však dal generální štáb povolat z Paříže dva odborníky, občany Marcella a Galanda, aby sňali z desky kartáčové otisky nápisů. Několik otisků se tak dostalo do Paříže.


Na Rosettské desce je kromě 14-ti řádků hieroglyfického a 32 řádků démotického textu ještě 55 řádků textu řeckého, napsaného řeckým písmem. Řecký text se dal přečíst i přeložit, a tak vědci zjistili ještě dříve, než deska opustila Káhiru, že se nápis vztahuje k roku 196 př. n. l., v němž kněží z Mennoferu platili daně králi Ptolemaiovi V. Dalo se předpokládat, že všechny tři nápisy budou shodné a že porovnáním hieroglyfů s řeckým textem budou hieroglyfy obrázek po obrázku rozluštěny.
Podstatný krok kupředu učinil až švédský diplomat a filolog Akerblad, jemuž se podařilo určit v démotické části Rosettské desky určit všechna vlastní jména, která se vyskytovala v řecké verzi nápisu. Navíc ještě určil slova "chrám" a "Řekové". Posléze pak Thomas Young, fyzik, lékař a amatérský filolog, rozpoznal ve skupinách znaků napsaných v oválných rámečcích jména králů. Young se odhodlal ke smělému kroku a přestal ve znacích hledat symboly. Začal některé z nich číst jako zvukové znaky foneticky. Ale nakonec, místo aby důsledně postupoval stále vpřed a vyvodil ze svého názoru všechny důsledky, Young couvl. Zastavil se podobně jako ostatní učenci před logickým závěrem, že hieroglyfické písmo, jako písmo v podstatě fonetické, předcházelo naší abecedě, která se k nám dostala prostřednictvím latiny. To ovšem již bylo hieroglyfické písmo pozměněno Féničany a Řekové je obohatili o samohlásky.
Champollion tuto odvážnou hypotézu přijal jako první. Dokázal oprávněnost své revoluční teorie na jménech králů. Poukázal na vztah jednotlivých hieroglyfických znaků ve jménech Ptolemaios a Kleopatra k řeckým písmenům. Tak učinil první krok k rozluštění hieroglyfů.
Rosettská deska
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kleo Kleo | 14. ledna 2011 v 19:19 | Reagovat

Moc hezké

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama