Obecně o pyramidách

28. září 2007 v 10:57 |  × Pyramidy
Pyramidy jsou to stavby nikoli z prvního, nýbrž z dosti pokročilého stadia vývoje egyptské společnosti. Monumentální architektura nevzniká nikdy "na začátku nějaké kultury". Výstavba takových děl vyžaduje staletí zkušeností, využívání a překonávání tradic, vytváření předpokladů ekonomických, technických, organizačních, ideologických.

Tvořila komolý jehlan vysoký asi pět metrů, který měřil u základny 28 x 14 metrů a nahoře 14x7 metrů. Původně měla asi dvacet nevysokých stupňů a ohrazena byla pětimetrovou zdí s pravidelnými výklenky. Celkovou koncepcí se velice podobala Džóserově stupňovité pyramidě. Její výzkum pak potvrdil, v co Emery doufal: nešlo tu o mastabu nějakého hodnostáře, nýbrž samého krále, a to krále AndŽjeba (Enezi-ba), prvního krále ze Sakkárského seznamu králů, který se jako "král Horního a Dolního Egypta" jmenoval Merjebten (Mié-bis) a byl podle Ebózevské desky a Manethových Egyptských pamětihodnosti šestým panovníkem první dynastie!
Všechny egyptské pyramidy postavené faraony patří k největším divům světa. Většina jich leži v Gize. Pyramidy jsou monumenty, které pro mnoho lidí znamenají symbol moci tj. Nadvlády faraonů a přitom to byly i symboly náboženství a také to byly vlastně velké akumulátory takzvané čisté energiea zároveň posvátná hrobka, která proslavila všechny, kteří se takto nechali pohřbít. Nikdo dodnes pořádně neví k čemu pyramidy sloužily.Existuje mnoho domněnek, ale nejsou pro ně důkazy např. Proklos, řecký filozof a básník žijící v 5. století tvrdil, že Velká Cheopsova pyramida byla astronomická observatoř. Doba stavitelů monumentílních pyramid začíná ve 4. dynastii. Největší z nich si nechali postavit faraoni Chufu (Cheops), Rachef (Chefren) a Merkaure.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama