Egyptština

7. září 2007 v 16:40 |  × Jazyk
Starověká egyptština zaujímá mezi jazyky světa zvláštní postavení. Patří do afroasijských jazyků, které se dříve označovaly jako semitohamitské. Je jedním z nejstarších doložených jazyků (starší je pravdepodobně jenom sumerština), ale její zaznamenaná historie je ve srovnání s jakýmkoliv jiným jazykem zdaleka nejdelší. Egyptština ci koptština (jak se nazývá poslední vývojové stadium tohoto jazyka) zanikla jako mluvený jazyk v prubehu stredoveku, kdy byla vytlacena arabštinou. Dnes je již prakticky mrtvým jazykem, ačkoliv i nadále "prežívá" doslova ve fosilní formě v liturgii egyptské koptské církve. I když možná jde jen o zlomek toho, co bylo skutečně vytvořeno, množství psaného materiálu, které se nám v egyptštině dochovalo, je přesto obrovské. Z velké části jde o náboženské a pohřební texty, ale jsou zde zahrnuty i světské dokumenty - úřední, obchodní, právní, literární a vědecké, osobní, životopisné a historické. Tyto záznamy jsou pro nás jedním z nejvýznamnějších zdrojů informací o životě starověké egyptské společnosti.

Vývojová stádia egyptštiny:
Stará egyptština Jazyk nápisů Staré říše (přibl. 2650 - 2135 př. Kr.), což je období, v němž se objevují první souvislé texty.
Střední (klasická) egyptština Jazyk zejména První přechodné doby a Střední říše (přibl. 1550 - 1785 př. Kr.); je považován za "klasické stadium starověké egyptštiny. V literárních, náboženských a monumentálních nápisech byl užíván po celé řeckořímské období. Svou stavbou je velmi blízký staré egyptštině.
Novoegyptština Hovorový jazyk Nové říše a Třetí přechodné doby (přibl. 1550 - 700 př. Kr.), jak dokládají zejména světské dokumenty ramessovské doby (přibl. 1300 - 1080 př. Kr.); do jisté míry se objevuje rovněž v literárních a monumentálních nápisech. Od staré a střední egyptštiny se velmi liší, a to zejména svou slovesnou stavbou.
Démotština V hovorovém jazyce vystřídala novoegyptštinu. Byla zaznamenávána v písmu, které známe jako démotické. Je doloženo od počátku Pozdní doby do pozdní římské doby (přibl. 700 - 5. stol.).
Koptština Poslední stadium tohoto jazyka, psáno od třetího století v koptském písmu . Jediné vývojové stadium starověké egyptštiny, u něhož známe výslovnost a v němž rozlišujeme různé dialekty. Jedná se o jazyk koptské církve, resp. egyptských křesťanů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zdenka Lanková Zdenka Lanková | E-mail | 31. března 2008 v 10:28 | Reagovat

Dobrý den,spíš než komentář bych brala nějakou dobrou radu.Měla bych zájem o knihu Grammaire demotique(gramatika démotštiny)-František Lexa.Není tu mezi Vámi někdo,kdo mi může pomoct nebo poradit.Díky moc.

2 Nebanchamon Nebanchamon | 23. června 2008 v 13:47 | Reagovat

jej, tak tuhle knihu ve FR fakt u nás neseženete, teda ne běžně...

3 Kleopatra Kleopatra | 10. ledna 2009 v 20:02 | Reagovat

tak je mi skutocne luto ze tento jazyk je uz mrtvy

4 Kleopatra Kleopatra | E-mail | 10. ledna 2009 v 20:09 | Reagovat

bola by som rada keby mi niekto kto ma rad Egypt tak ako ja napisal na mail dakujema tasim sa =)

5 kleopatra kleopatra | 11. ledna 2009 v 19:36 | Reagovat

hezká stránka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama