Džoser

29. září 2007 v 16:03 |  × Stará říše
Džoser ("Posvátný" nebo "Nádherný"), pravděpodobně druhý panovník 3. dynastie v Egyptě v době Staré říše.

Ve své době byl znám pod jménem Necerichet (jméno Džoser je doloženo až podstatně později), řecky 'Tosorthos. Vládl přibližně v letech 2690/2640-2670/2620 př. n. l. Je možné, že vládu získal uzurpací.
Panováním krále Džosera začíná jedno z nejskvělejších období Staré říše, někdy též nazývané "Džoserovo století". Sám faraon vládl jako teokratický despota. Na obranu jižních hranic Egypta dal vybudovat zeď u prvního nilského kataraktu za Asuánem. Přenesl královské sídlo z Ceneje (Thinis) do Mennoferu, města ležícího na rozhraní Horního a Dolního Egypta. Nedaleko vybudoval malou svatyni, z níž jsou dnes už jen ruiny.
Za jeho vlády prý vypukl veliký hlad, protože se Nil už navyléval ze svého koryta. O tom víme pouze z Ptolemaiovské desky (tzv. hladová stéla), jež říká: "7 let byla bída a hlad". Král nevěděl proč, a tak se obrátil ke kněžím. Ti po usilovném pátrání zjistili, že se na ně hněvá bůh Chnum, že jeho sandály brání toku Nilu. Chnumovi byl druhý den obětován chléb, pivo a drůbež a záplavy začaly.
Džoser si během své vlády nechal postavit symbolickou hrobku na královském pohřebišti v Abydu (Ebozev). Je na místě zvaném Bét-Challáf a převyšuje všechny ostatní; je jen z nepálených sušených cihel. Jeho skutečná hrobka je v Sakkáře (tzv. sakkárský komplex) - leží na ploše měřící 15 ha. Stavitelem této první egyptské pyramidy byl Imhotep.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama